Przeglądając fora internetowe w kategorii faktury można natknąć się na pytania forumowiczów dotyczące tego, czy każda osoba, nawet fizyczna ma możliwość wystawienia faktury VAT. Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, ile osób udzielających się w rozmowie. Jak jest rzeczywiście?

Odpowiedź na pytanie „czy każdy może wystawić fakturę VAT?” jest jednoznaczna i nie podlega negocjacjom, fakturę VAT może wystawić osoba bądź firma będąca podatnikiem VAT. Zatem stwierdzenie, że każda firma wystawia faktury VAT jest błędne, gdyż FV wystawia tylko ten podmiot gospodarczy, który jest tzw. „vatowcem”.

Bycie podatnikiem VAT jest dla przedsiębiorców bardzo opłacalne, gdyż przysługuje wtedy prawo do odzyskiwania kosztów, które często mają znaczącą wartość wpływającą na dalsze działanie firmy. Niestety wiąże się to też z pewnymi obowiązkami, które niezależnie od przedsiębiorcy są wymagane. Jednym z takich obowiązków jest poprawne konstruowanie dokumentów księgowych, czyli między innymi faktur. Aby była ona poprawnie wykonana niezbędna jest inwestycja w program do faktur, który dzięki swoim rozmaitym funkcjom pozwala na zachowanie poprawnego wyglądu dokumentu jak również zachowania odpowiedniej treści. Wystawianie odręcznie faktur wymaga skupienia i poświęcenia sporej ilości czasu, korzystając z oprogramowania do tego przeznaczonego czas ten się skraca a wystąpienie pomyłki minimalizuje się niemal że do zera.