Jest to rodzaj opakowania jaki najczęsciej stosuje się w przemyśle. Ma liczne zastosowanie, zarówno dużo zalet jak i wad. W jego skład wchodzi głównie papier.

Produkcja opakowania:

Produkcja takiego opakowania jest bardzo ekologiczna, wykonuje się go z surowców naturalnych takich jak włókno ścieru drzewnego czy przetworzonej makulatury. Co najważniejsze-możliwy jest  późniejszy recykling.

Wybór opakowania:

Wiele osób zadaje sobie pytanie jakie opakowanie wybrać. Wybór ten zależy tylko i wyłącznie od produktu, który chcemy zapakować. Opakowania kartonowe pozwalają na transport np. mebli, urządzeń RTV i AGD, obuwia itp. Jest to o tyle wygodne, że na swój sposób amortyzuje ono uszkodzenia podczas przykładowo-transportu oraz chroni produkty, które z racji swej natury są narażone na uszkodzenia mechaniczne. Istnieją również takie rodzaje opakowań kartonowych, które pozwalają na przechowywanie żywności i tu dobrym przykładem jest mleko w proszku dla dzieci, napoje w kartonach czy zwykłe mleko w kartonie.

Można uznać, że opakowania kartonowe są stosowane w każdej branży. Ułatwiają transport między hurtownią a sklepem nie tylko na terenie miasta czy kraju ale też między państwami, przecież wiele przedmiotów jest importowanych z poza granicy. Uznaję się też, że jest to obecnie główny sposób pakowania produktu z przyczyn ekologicznych, producenci stosując się do systemów ochrony środowiska uciekają od stosowania długo rozkładających się i szkodzących przyrodzie opakowań foliowych.